ANTİDEPRESANLAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Uzm. Dr. Nihan Coşkun > Blog  > ANTİDEPRESANLAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

ANTİDEPRESANLAR HAKKINDA DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Antidepresanlar bağımlılık yapmaz, uyuşturucu değildir.
Doktorun gerekli gördüğünde durumlarda antidepresan kullanmak sorunlarla yüzleşmekten kaçmak ya da güçsüz olmak anlamına gelmez.
Antidepresan ilaçlar yalnızca depresyonda kullanılmaz. Obsesif kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, sosyal anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, özgül fobi, saç ve deri yolma bozukluğu, yeme bozuklukları gibi başka birçok ruhsal sorunun tedavisinde de kullanılır.
Antidepresanlar hemen etki etmez. Etkileri depresyon için kullanmaya başladıktan yaklaşık 3 hafta sonra ortaya çıkmaya başlar.
Kendinizi kötü hissettiğinizde ilacınızı içmeniz ya da fazladan bir tane daha içmeniz, o an yaşadığınız sıkıntıya yardımcı olmaz. İlaç doz artışlarında da etki için en az yaklaşık 3 hafta gerekir.
Antidepresanların etki edebilmesi için her gün düzenli kullanılması gerekir. Kötü hissettiğiniz günlerde alıp, iyi hissedince almazsanız yeterli etki olmaz.
Antidepresanı doktor kontrolünde bırakmalısınız. Duruma göre değişmekle tekrarlamayı önlemek için en az 6 ay daha antidepresanınızı kullanmalısınız.
Psikiyatri hekiminiz ilaç tedavisi önerdiğinde ve ilaç kullanmak istemiyorsanız, çekincelerinizi hekimizle paylaşıp bilgilerinizin doğru olduğundan emin olun. Gerekirse başka tedavi yöntemleri olup olmadığını sorun.
İlaç kutularında en büyük harflerle yazılan marka yani jenerik isimlerinin altında bir de etken madde isimleri yer alır. Aynı etken maddeyi içeren birden çok antidepresan markası olabilir. En yaygın kullanılan antidepresan etken maddeleri arasında fluoksetin, sertralin, fluvoksamin, paroksetin, sitalopram, essitalopram, vortioksetin, mirtazapin, trazadon, buprapion yer alır.