AYNI ACI DİLİ

Uzm. Dr. Nihan Coşkun > Blog  > AYNI ACI DİLİ

AYNI ACI DİLİ

Acı veren duygular insanları birbirine bağlayabilir. Eğer tam olarak aynı acıyı yaşayan başka insanların da olduğunun farkına varırsanız, artık acınızdan daha fazla utanmazsınız. 

Acıyı yabancı, olmaması gereken, tuhaf bir duygu olarak görmezsiniz. Onu içinizden atmak için itip kakmayı bırakırsınız çünkü diğer insanlar da tam olarak aynı şeyleri yaşıyordur yani böyle hissetmeye artık ‘hakkınız olduğunu’ düşünürsünüz. 

Acı ile birlikte kendinizi de itip kakmayı bırakırsınız. Acı farklı bir anlam kazanır artık utandığınız değil göstermek ve paylaşmak istediğiniz sizi diğer insanlara bağlayan bir araç olur. 

Aynı acıyı yaşayan insanlar sadece kendilerine özgü çok derin bir dili konuşurlar. Yaşayıp sağ kaldığınız her acıdan yeni bir dil öğrenerek çıkarsınız. Hastalarımız bu yüzden sorarlar ‘Sizin de başınıza geldi mi?’ 

Bir durumu çok iyi tedavi edebilmek için başımıza aynısının gelmesi gerekmiyor tabi ki ama yine de bunu sormaya devam ederler. 

Aynısını yaşamadan aynısını hissedemeyeceğimizi ve aynısını hissetmeden anlattıkları durumu ve duygularını yeterince anlayamayacağımızı düşünürler. O tam olarak aynı acıda ortak oldukları birini aralar. 

Karabasanın ne olduğunu bilmeden bir karabasan gördüğünüzü ve birine anlattığınızda aynısını kendisinin de gördüğünü söylediğini düşünün. 

Anlam veremediğimiz canımızı yakan bir deneyim ve bunun yol açtığı bir acı olduğunda en hızlı rahatlatıcı tam olarak aynısını yaşamış biridir. 

Nasrettin Hocanın ağaçtan düştüğü hikayesinde dediği gibi ‘Bana ağaçtan düşmüş birini getirin ?’ ‘Ağaçtan düşmüş biri’ yaşanan acıyı kişinin kendine zarar vermeden anlamlandırmasına ve acıyla büyümesine, yalnız olmadığını hissetmesine yardım eder. Çok kıymetlidir ama ayağı alçıya alabilir mi ?? Bir durumu tedavi edebilme becerisi ile o durumdan doğan acıyı yaşamak birbirinden ayrıdır. 

Şimdi her ikisini de ihtiyacımız var. Acı tedavi edilmesi gereken bir ruhsal sorun olmadan önce FARKINA VARIN yaşadığınız acıda yalnız değilsin. Her ne yaşıyor olursanız olsun ASLA bu acıda yalnız değilsiniz. Hiç tanımasanız bile yaşadığınızın tam olarak aynısını yaşayan, AYNI ACI DİLİNİ konuşmayı öğrenen pek çok insandan sadece birisiniz. 

 

Uzm. Dr. Nihan Coşkun