SAĞLIKLI UYKU İÇİN ÖNERİLER

Uzm. Dr. Nihan Coşkun > Blog  > SAĞLIKLI UYKU İÇİN ÖNERİLER

SAĞLIKLI UYKU İÇİN ÖNERİLER

Hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız için sağlıklı uyku alışkanlıkları çok önemlidir. Sağlıklı ve kaliteli bir uyku gün içerisindeki duygu haliniz ve üretkenliğinizi de olumlu yönde etkiler. 

 1. Yatış ve kalkış saatiniz belli olsun. Her gün yaklaşık aynı saatlerde yatıp kalkın. 
 2. Uyku ortamınız tam karanlık, sessiz ve uygun sıcaklıkta olsun. 
 3. Uyku için yatak odası ve yatağınız dışında başka bir yeri kullanmayın. 
 4. Uykunuz geldiğinde yatağa gidin. Eğer uyuyamadıysanız yirmi dakikadan fazla yatakta kalmayın. Kalkın başka bir odaya geçin. Dinlendirici bir müzik dinleyebilir, kitap okuyabilirsiniz. Uykunuz gelince tekrar yatağa gidin. 
 5. Yatmadan önce kafein içeren (kahve, kola, çikolata ve bazı ağrı kesiciler) tein içeren cay ve nikotin içeren sigara gibi maddeleri kullanmayın. Bu maddeler beyninizi uyararak uykuya dalmanızı güçleştirir. Alkol de uyku kalitesini bozar. Uyku getirse bile özellikle gecenin ikinci yarısında verimsiz bir uykuya neden olur. Bu yüzden yatmaya yakın alkol de tüketmeyin. 
 6. Yatmadan önce ağır, yağlı, baharatlı, hazımsızlık sorununa neden olacak yiyecekler yemeyin. 
 7. Yatağı uyku ve cinsellik dışında vakit geçirmek için kullanmayın. Yatakta yemek yemek, televizyon izlemek, ders çalışmak gibi. 
 8. Gündüz uykusu, gece uyku açığınızı kapatamaz. Bu nedenle gündüz uyusanız bile bunun otuz dakikayı geçmediğinden emin olun. 
 9. Gün içerisinde mutlaka dışarı çıkıp, gün ışığında vakit geçirin.
 10. Düzenli egzersiz yapın ancak yatış vaktine çok yakın ağır egzersizlerden kaçının. 
 11. Uyku vaktinden en az otuz dakika önce telefon, tablet, televizyon gibi ekran içeren cihazlardan uzak durun. 
 12. Uyku vaktinizde yakın, eğer mümkünse stres verici bir konuşma ya da çalışma yapmayın. Bunun yerine müzik dinlemek, kitap okumak, sohbet etmek, duş almak gibi sakinleştirici bir etkinlikte bulunun.